    Nichicon UPS2G2R2MPD
    Part No.:
    UPS2G2R2MPD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPS2G2R2MPD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    27 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    43.2 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPS2G2R2MPD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPS2G2R2MPD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPS2G2R2MPD?
    Image UPS2G2R2MPD
    Part Number UPS2G2R2MPD
    Series UPS
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 27 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 43.2 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)