    Nichicon UPS2E010MED1TD
    Part No.:
    UPS2E010MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPS2E010MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    17 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    27.2 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPS2E010MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPS2E010MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPS2E010MED1TD?
    Image UPS2E010MED1TD
    Part Number UPS2E010MED1TD
    Series UPS
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 17 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 27.2 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)