    Nichicon UPS2D2R2MED1TD
    Part No.:
    UPS2D2R2MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPS2D2R2MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPS
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    25 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    40 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPS2D2R2MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPS2D2R2MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPS2D2R2MED1TD?
    Image UPS2D2R2MED1TD
    Part Number UPS2D2R2MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPS
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 40 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)