    Nichicon UPS2A100MED1TD
    Part No.:
    UPS2A100MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPS2A100MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    22.1 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    130 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    1.8 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPS2A100MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPS2A100MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPS2A100MED1TD?
    Image UPS2A100MED1TD
    Part Number UPS2A100MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 22.1 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 100 kHz
    Impedance 1.8 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)