    Nichicon UPS1C101MED1TD
    Part No.:
    UPS1C101MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPS1C101MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    125 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    250 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    500 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPS1C101MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPS1C101MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPS1C101MED1TD?
    Image UPS1C101MED1TD
    Part Number UPS1C101MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz
    Impedance 500 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)