    Nichicon UPS0J151MED1TD
    Part No.:
    UPS0J151MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPS0J151MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPS
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    125 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    250 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    500 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPS0J151MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPS0J151MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPS0J151MED1TD?
    Image UPS0J151MED1TD
    Part Number UPS0J151MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPS
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz
    Impedance 500 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)