    Nichicon UPM2A150MED1TD
    Part No.:
    UPM2A150MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM2A150MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL TH
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    90 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    180 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    810 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPM2A150MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM2A150MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM2A150MED1TD?
    Image UPM2A150MED1TD
    Part Number UPM2A150MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 10 kHz
    Impedance 810 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)