    Nichicon UPM1V330MED1TD
    Part No.:
    UPM1V330MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1V330MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    125 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    225 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    490 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPM1V330MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1V330MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1V330MED1TD?
    Image UPM1V330MED1TD
    Part Number UPM1V330MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 225 mA @ 10 kHz
    Impedance 490 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)