    Nichicon UPM1K100MED1TD
    Part No.:
    UPM1K100MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1K100MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 80V RADIAL TH
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    80 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    43 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    1.7 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPM1K100MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1K100MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1K100MED1TD?
    Image UPM1K100MED1TD
    Part Number UPM1K100MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 80 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 43 mA @ 120 Hz
    Impedance 1.7 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)