    Nichicon UPM1H4R7MDD1TA
    Part No.:
    UPM1H4R7MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1H4R7MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    40 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    2.2 Ohms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPM1H4R7MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1H4R7MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1H4R7MDD1TA?
    Image UPM1H4R7MDD1TA
    Part Number UPM1H4R7MDD1TA
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
    Impedance 2.2 Ohms
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)