    Nichicon UPM1E560MED1TD
    Part No.:
    UPM1E560MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1E560MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL TH
    Capacitance:
    56 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    140 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    235 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    440 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPM1E560MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1E560MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1E560MED1TD?
    Image UPM1E560MED1TD
    Part Number UPM1E560MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 56 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 235 mA @ 10 kHz
    Impedance 440 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)