    Nichicon UPM1E390MDD1TD
    Part No.:
    UPM1E390MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1E390MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL TH
    Capacitance:
    39 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    100 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    175 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    650 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPM1E390MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1E390MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1E390MDD1TD?
    Image UPM1E390MDD1TD
    Part Number UPM1E390MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 39 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 175 mA @ 10 kHz
    Impedance 650 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)