    Nichicon UPM1C680MED1TD
    Part No.:
    UPM1C680MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1C680MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    135 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    220 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    500 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPM1C680MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1C680MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1C680MED1TD?
    Image UPM1C680MED1TD
    Part Number UPM1C680MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 220 mA @ 10 kHz
    Impedance 500 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)