    Nichicon UPM1C121MED1TD
    Part No.:
    UPM1C121MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1C121MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    120 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    195 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    290 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    290 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPM1C121MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1C121MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1C121MED1TD?
    Image UPM1C121MED1TD
    Part Number UPM1C121MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 120 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 195 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 290 mA @ 10 kHz
    Impedance 290 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)