    Nichicon UPM1C101MED1TA
    Part No.:
    UPM1C101MED1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1C101MED1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPM
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    175 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    265 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    350 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPM1C101MED1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1C101MED1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1C101MED1TA?
    Image UPM1C101MED1TA
    Part Number UPM1C101MED1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPM
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 175 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 265 mA @ 10 kHz
    Impedance 350 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)