    Nichicon UPM1A221MED1TD
    Part No.:
    UPM1A221MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPM1A221MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPM
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    270 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    370 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    240 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPM1A221MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPM1A221MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPM1A221MED1TD?
    Image UPM1A221MED1TD
    Part Number UPM1A221MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPM
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 370 mA @ 10 kHz
    Impedance 240 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)