    Nichicon UPJ2A4R7MED1TD
    Part No.:
    UPJ2A4R7MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ2A4R7MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    34 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    2.8 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ2A4R7MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ2A4R7MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ2A4R7MED1TD?
    Image UPJ2A4R7MED1TD
    Part Number UPJ2A4R7MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz
    Impedance 2.8 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)