    Nichicon UPJ2A2R2MDD1TD
    Part No.:
    UPJ2A2R2MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ2A2R2MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    21 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    43 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    6.6 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ2A2R2MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ2A2R2MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ2A2R2MDD1TD?
    Image UPJ2A2R2MDD1TD
    Part Number UPJ2A2R2MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 21 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 43 mA @ 10 kHz
    Impedance 6.6 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)