    Nichicon UPJ1V820MED1TD
    Part No.:
    UPJ1V820MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ1V820MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL TH
    Capacitance:
    82 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    265 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    415 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    310 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ1V820MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ1V820MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ1V820MED1TD?
    Image UPJ1V820MED1TD
    Part Number UPJ1V820MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 82 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 265 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 415 mA @ 10 kHz
    Impedance 310 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)