    Nichicon UPJ1V470MED1TD
    Part No.:
    UPJ1V470MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ1V470MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    160 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    270 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    540 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ1V470MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ1V470MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ1V470MED1TD?
    Image UPJ1V470MED1TD
    Part Number UPJ1V470MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 10 kHz
    Impedance 540 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)