    Nichicon UPJ1V270MDD1TD
    Part No.:
    UPJ1V270MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ1V270MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL TH
    Capacitance:
    27 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    99 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    180 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    1 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ1V270MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ1V270MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ1V270MDD1TD?
    Image UPJ1V270MDD1TD
    Part Number UPJ1V270MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 27 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 99 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 10 kHz
    Impedance 1 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)