    Nichicon UPJ1K150MED1TD
    Part No.:
    UPJ1K150MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ1K150MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 15UF 20% 80V RADIAL TH
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    80 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    52 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    104 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    1.2 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ1K150MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ1K150MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ1K150MED1TD?
    Image UPJ1K150MED1TD
    Part Number UPJ1K150MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 80 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 52 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 104 mA @ 10 kHz
    Impedance 1.2 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)