    Nichicon UPJ1H330MED1TD
    Part No.:
    UPJ1H330MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ1H330MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    135 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    240 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    600 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ1H330MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ1H330MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ1H330MED1TD?
    Image UPJ1H330MED1TD
    Part Number UPJ1H330MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
    Impedance 600 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)