    Nichicon UPJ1H220MED1TD
    Part No.:
    UPJ1H220MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ1H220MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPJ
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    100 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    195 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    910 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPJ1H220MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ1H220MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ1H220MED1TD?
    Image UPJ1H220MED1TD
    Part Number UPJ1H220MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPJ
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 195 mA @ 10 kHz
    Impedance 910 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)