    Nichicon UPJ1C151MED1TD
    Part No.:
    UPJ1C151MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ1C151MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    260 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    375 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    370 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ1C151MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ1C151MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ1C151MED1TD?
    Image UPJ1C151MED1TD
    Part Number UPJ1C151MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 375 mA @ 10 kHz
    Impedance 370 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)