    Nichicon UPJ1C101MED1TD
    Part No.:
    UPJ1C101MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPJ1C101MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    175 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    265 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    550 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPJ1C101MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPJ1C101MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPJ1C101MED1TD?
    Image UPJ1C101MED1TD
    Part Number UPJ1C101MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 175 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 265 mA @ 10 kHz
    Impedance 550 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)