    Nichicon UPA0J681MPD1TA
    Part No.:
    UPA0J681MPD1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPA0J681MPD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPA
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    680 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    472.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    90 mOhms
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.512" (13.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPA0J681MPD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPA0J681MPD1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPA0J681MPD1TA?
    Image UPA0J681MPD1TA
    Part Number UPA0J681MPD1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPA
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 680 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 472.5 mA @ 120 Hz
    Impedance 90 mOhms
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)