    Nichicon UMF1V4R7MDD1TP
    Part No.:
    UMF1V4R7MDD1TP
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUMF1V4R7MDD1TP.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UMF
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    25 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    50 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    5 Ohms
    Lead Spacing:
    0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.236" (6.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UMF1V4R7MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UMF1V4R7MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UMF1V4R7MDD1TP?
    Image UMF1V4R7MDD1TP
    Part Number UMF1V4R7MDD1TP
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UMF
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 50 mA @ 100 kHz
    Impedance 5 Ohms
    Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)