    Nichicon UMA1H2R2MDD1TP
    Part No.:
    UMA1H2R2MDD1TP
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUMA1H2R2MDD1TP.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UMA
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    13 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    19.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.236" (6.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UMA1H2R2MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UMA1H2R2MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UMA1H2R2MDD1TP?
    Image UMA1H2R2MDD1TP
    Part Number UMA1H2R2MDD1TP
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UMA
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 19.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)