    Nichicon ULD1H220MDD1TD
    Part No.:
    ULD1H220MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDULD1H220MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    ULD
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    74.25 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    135 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order ULD1H220MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ULD1H220MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ULD1H220MDD1TD?
    Image ULD1H220MDD1TD
    Part Number ULD1H220MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series ULD
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 74.25 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 135 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)