    Nichicon UKW2A010MDD1TD
    Part No.:
    UKW2A010MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKW2A010MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    21 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    42 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UKW2A010MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKW2A010MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKW2A010MDD1TD?
    Image UKW2A010MDD1TD
    Part Number UKW2A010MDD1TD
    Series UKW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 21 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 42 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)