    Nichicon UKW2A010MDD1TA
    Part No.:
    UKW2A010MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKW2A010MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    21 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    42 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UKW2A010MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKW2A010MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKW2A010MDD1TA?
    Image UKW2A010MDD1TA
    Part Number UKW2A010MDD1TA
    Series UKW
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 21 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 42 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)