    Nichicon UKW1J330MED1TD
    Part No.:
    UKW1J330MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKW1J330MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UKW
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    140 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    280 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UKW1J330MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKW1J330MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKW1J330MED1TD?
    Image UKW1J330MED1TD
    Part Number UKW1J330MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UKW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)