    Nichicon UKW1HR47MDD1TA
    Part No.:
    UKW1HR47MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKW1HR47MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    10 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UKW1HR47MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKW1HR47MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKW1HR47MDD1TA?
    Image UKW1HR47MDD1TA
    Part Number UKW1HR47MDD1TA
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 10 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)