    Nichicon UKW0J472MHD1TO
    Part No.:
    UKW0J472MHD1TO
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKW0J472MHD1TO.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UKW
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    4700 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.35 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.5525 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UKW0J472MHD1TO on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKW0J472MHD1TO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKW0J472MHD1TO?
    Image UKW0J472MHD1TO
    Part Number UKW0J472MHD1TO
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UKW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 4700 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.5525 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)