    Nichicon UKT1HR22MDD1TA
    Part No.:
    UKT1HR22MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKT1HR22MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.9 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    5.8 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UKT1HR22MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKT1HR22MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKT1HR22MDD1TA?
    Image UKT1HR22MDD1TA
    Part Number UKT1HR22MDD1TA
    Series UKT
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 2.9 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 5.8 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)