    Nichicon UKT1H0R1MDD1TD
    Part No.:
    UKT1H0R1MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKT1H0R1MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.6 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UKT1H0R1MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKT1H0R1MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKT1H0R1MDD1TD?
    Image UKT1H0R1MDD1TD
    Part Number UKT1H0R1MDD1TD
    Series UKT
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 1.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.6 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)