    Nichicon UKT1H0R1MDD1TA
    Part No.:
    UKT1H0R1MDD1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKT1H0R1MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UKT
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.6 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UKT1H0R1MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKT1H0R1MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKT1H0R1MDD1TA?
    Image UKT1H0R1MDD1TA
    Part Number UKT1H0R1MDD1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UKT
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 1.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.6 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)