    Nichicon UKT1C100MDD1TD
    Part No.:
    UKT1C100MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKT1C100MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UKT
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    35 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UKT1C100MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKT1C100MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKT1C100MDD1TD?
    Image UKT1C100MDD1TD
    Part Number UKT1C100MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UKT
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 35 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)