    Nichicon UKT0J220MDD1TD
    Part No.:
    UKT0J220MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKT0J220MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UKT
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    45 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UKT0J220MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKT0J220MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKT0J220MDD1TD?
    Image UKT0J220MDD1TD
    Part Number UKT0J220MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UKT
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)