    Nichicon UKL1J470MPD1AA
    Part No.:
    UKL1J470MPD1AA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKL1J470MPD1AA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 63V POLAR
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UKL
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    200 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    400 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.531" (13.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UKL1J470MPD1AA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKL1J470MPD1AA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKL1J470MPD1AA?
    Image UKL1J470MPD1AA
    Part Number UKL1J470MPD1AA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UKL
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 200 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 400 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)