    Nichicon UKL1HR68MDD1TD
    Part No.:
    UKL1HR68MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKL1HR68MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UKL
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    0.68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    7.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    14.6 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UKL1HR68MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKL1HR68MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKL1HR68MDD1TD?
    Image UKL1HR68MDD1TD
    Part Number UKL1HR68MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UKL
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 7.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 14.6 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)