    Nichicon UKL1H010KDD1TA
    Part No.:
    UKL1H010KDD1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUKL1H010KDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1UF 10% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UKL
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    10.7 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    21.4 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UKL1H010KDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UKL1H010KDD1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UKL1H010KDD1TA?
    Image UKL1H010KDD1TA
    Part Number UKL1H010KDD1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UKL
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 10.7 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 21.4 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)