    Nichicon UHW1H331MPD1TD
    Part No.:
    UHW1H331MPD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHW1H331MPD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UHW
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.03 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.06 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UHW1H331MPD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHW1H331MPD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHW1H331MPD1TD?
    Image UHW1H331MPD1TD
    Part Number UHW1H331MPD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UHW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.03 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.06 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)