    Nichicon UHV1E332MHD1TN
    Part No.:
    UHV1E332MHD1TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHV1E332MHD1TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UHV
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    6000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.993 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.99 A @ 100 kHz
    Impedance:
    12 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UHV1E332MHD1TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHV1E332MHD1TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHV1E332MHD1TN?
    Image UHV1E332MHD1TN
    Part Number UHV1E332MHD1TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UHV
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 3300 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.993 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.99 A @ 100 kHz
    Impedance 12 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)