    Nichicon UHN0J152MPD6
    Part No.:
    UHN0J152MPD6
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHN0J152MPD6.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UHN
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    1500 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    12 mOhms
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UHN0J152MPD6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHN0J152MPD6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHN0J152MPD6?
    Image UHN0J152MPD6
    Part Number UHN0J152MPD6
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UHN
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1500 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Impedance 12 mOhms
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)