    Nichicon UHE2A331MHD6TN
    Part No.:
    UHE2A331MHD6TN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHE2A331MHD6TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    910 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.3 A @ 100 kHz
    Impedance:
    80 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UHE2A331MHD6TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHE2A331MHD6TN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHE2A331MHD6TN?
    Image UHE2A331MHD6TN
    Part Number UHE2A331MHD6TN
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 910 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
    Impedance 80 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)