    Nichicon UHE1V560MED1TD
    Part No.:
    UHE1V560MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHE1V560MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UHE
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    56 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    238 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    340 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    220 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UHE1V560MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHE1V560MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHE1V560MED1TD?
    Image UHE1V560MED1TD
    Part Number UHE1V560MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UHE
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 56 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 238 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 340 mA @ 100 kHz
    Impedance 220 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)