    Nichicon UHE1V330MDD1TD
    Part No.:
    UHE1V330MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHE1V330MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    115.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    210 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    580 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UHE1V330MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHE1V330MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHE1V330MDD1TD?
    Image UHE1V330MDD1TD
    Part Number UHE1V330MDD1TD
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 115.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz
    Impedance 580 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)