    Nichicon UHE1H220MDD1TD
    Part No.:
    UHE1H220MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHE1H220MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    99 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    180 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    700 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UHE1H220MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHE1H220MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHE1H220MDD1TD?
    Image UHE1H220MDD1TD
    Part Number UHE1H220MDD1TD
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 99 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
    Impedance 700 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)